Welcome to the Croatian Language Corpus   Croatian
   home |  Riznica |  documentation |   
Mirko Zgaga — Ivo Gropuzzo [1952], Kroz visoke planine. Priručnik za planinare i alpiniste (Sportska stručna biblioteka, Zagreb), 308 pp. [word count] [Zgaga-Gropuzzo_Planine].
Previous page

Next page

-- 157 --

i nogostupe. Svu pažnju moramo usredotočiti na sam rad, a ne na promatranje okolice. Ako želimo uživati u, pogledima, moramo naći mjesto gdje možemo sigurno stajati. Kod penjanja moramo nastojati da nađemo nogostupe po mogućnosti za cijelo stopalo. Izbjegavat ćemo stajanje na busenje trave i hvatanje za travu, grmiće ili drvca, koja mogu biti trula i suha, pa uzrokovati nesreću. Na trošnom terenu moramo osobito oprezno ispitati svako hvatište i nogostup;. Velika je nezgoda, što na takvim mjestima ne drže klinovi niti drugi uređaji za osiguranje.

Naročito moramo paziti da ne rušimo kamenje, jer i najmanji kamenčić može uzrokovati veći kameni odron i dovesti do težih nesreća.

Silaz je po takovim putevima gotovo jednako težak kao i uspon. Na lakšim i manje strmim mjestima silazit ćemo licem ili bokom okrenuti prema dolini, dok ćemo na strmijim i težim mjestima silaziti u sličnom položaju kao kod uspona.

Snježanici. Posebnu opasnost predstavljaju i naročiti oprez zahtijevaju snježanici, koji se zadržavaju preko ljeta. Oni su sastavljeni od tvrdog i zbijenog snijega, a pokriveni su često komadima kamenja. Pod utjecajem sunčanih zraka njihova se površina smekša, te postaje vrlo skliska i nesigurna. Ako su jake strmi, ne smijemo hodati po njima bez cepina. Međutim, baš takvi snježanici privlače neiskusne i neopremljene planinare, pa se tu često događaju nesreće. Stoga ćemo, ako nemamo cepina, uvijek nastojati izbjeći kretanje po snježanicima, što je najčešće i moguće. U slučajevima da tome ne možemo izbjeći, nastojat ćemo se držati njihovih rubova, te polako i oprezno silaziti, kopajući cipelama stepenice. Ako je strmina manja, a na završetku se snježanik još i izravnava, koristit ćemo ga svakako za silaz. Kod toga ćemo se sklizati po poplatima cipela, dok ćemo brzinu kočiti oslanjajući se na cepin ili kakav štap. Kod sklizanja po snježanicima moramo paziti, da se na vrijeme počnemo zaustavljati, kako ne bismo došli prevelikom brzinom na kameniti teren ili sipar, jer će nas inače sila ustrajnosti prebaciti naglavce.

Sva gore iznesena načela hodanja po visokim planinama izgledaju naoko vrlo jednostavna, međutim, ipak je potrebno mnogo vježbe, pažnje i iskustva, dok čovjeku ne uđu u krv. Zato je potrebno, da svaki početnik posjećuje lakše pristupačne vrhove u pratnji iskusnijeg planinara, kako bi stekao potrebno iskustvo,. prije nego što se samostalno uputi na teže i opasnije ture.



Previous page

Next page


Mirko Zgaga — Ivo Gropuzzo [1952], Kroz visoke planine. Priručnik za planinare i alpiniste (Sportska stručna biblioteka, Zagreb), 308 pp. [word count] [Zgaga-Gropuzzo_Planine].

© 2006-2009 by the Institute of Croatian Language and Linguistics

Powered by PhiloLogic
with extensions by D. Ćavar