Welcome to the Croatian Language Corpus   Croatian
   home |  Riznica |  documentation |   
Mirko Zgaga — Ivo Gropuzzo [1952], Kroz visoke planine. Priručnik za planinare i alpiniste (Sportska stručna biblioteka, Zagreb), 308 pp. [word count] [Zgaga-Gropuzzo_Planine].
Previous page

-- 158 --

NOĆENJE IZVAN KUĆE

Svakome se od nas može dogoditi, da bude prisiljen noćiti u planini, daleko od bilo kakve izgrađene kuće ili skloništa.

Često već i kod pripremanja naših planinarskih pohoda predviđamo takvo noćenje. Međutim, daleko je teži slučaj, ako nas neka neprilika kao nevrijeme, magla, lutanje ili ozljeda prisile da provedemo noć izvan kuće. U takvim će se okolnostima pokazati pravi, prekaljeni planinar. Tu će doći do izražaja njegova sposobnost organizacije, odabiranja mjesta za noćenje i mjera sigurnosti protiv vlage i hladnoće, izgradnje zaklona protiv vjetra i t. d. Svi ti činioci odlučuju o ishodu noćenja, koje često može postati i sudbonosno. Ako promotrimo statistiku, vidjet ćemo, da je veliki dio nesreća uzrokovan baš nesnalažljivošću i nepoznavanjem načina noćenja. Isto su tako žalosne činjenice, da mnogi dobri planinari, ne obraćajući dovoljno pažnje zaštiti od vjetra i vlage, te navuku reumatizam i slične bolesti. Time dakako nije postignuta svrha planinarstva. Zato ne smijemo nikada. žaliti truda ni vremena, kada treba pripremiti ili izgraditi ležaj, odnosno mjesto za noćenje.

Što vrijedi za planinara, vrijedi dakako i za alpinistu. On će međutim morati računati na noćenje pod daleko težim okolnostima.

Osobitu opasnost i poteškoću predstavlja noćenje zimi. Niske temperature mogu uzrokovati smrznuće pojedinih dijelova tijela, osobito nogu, a u skrajnjem slučaju i potpuno smrzavanje. Stoga moramo u takvim prilikama posvetiti najveću pažnju zaštiti od hladnoće.

U planinama, gdje nema nikakvih izgrađenih skloništa, možemo noćiti na dva načina. Ako smo noćenje predvidjeli već prilikom pripremanja ture, ponijet ćemo sa sobom šator, koji nam pruža svakako najbolju zaštitu i razmjerno najveću udobnost. Ako noćenje nismo predvidjeli unaprijed, već su nas na nj prisilile neke nepogode, pa nemamo uza se šatora, morat ćemo od materijala koji nam stoji na raspolaganju sagraditi bilo kakvo sklonište ili zaklon.

U daljnjem ćemo izlaganju razmotriti neke najosnovnije tipove šatora, njihovo smještanje i postavljanje, te pribor koji je za njih potreban, a zatim ćemo iznijeti neka načela za izgradnju privremenih skloništa.

Šatori. Pojava je šatora veoma starog porijekla, a nastala je nastojanjem čovjeka, da na svakom mjestu može podići krov nad glavom. Nomadskim je narodima još i danas šator jedini dom. Prvi su šatori bili izrađivani pretežno iz raznih koža i krzna. Od njih su

Previous page


Mirko Zgaga — Ivo Gropuzzo [1952], Kroz visoke planine. Priručnik za planinare i alpiniste (Sportska stručna biblioteka, Zagreb), 308 pp. [word count] [Zgaga-Gropuzzo_Planine].

© 2006-2009 by the Institute of Croatian Language and Linguistics

Powered by PhiloLogic
with extensions by D. Ćavar