Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje
  Dobro došli na stranice Hrvatskoga jezičnog korpusa   English
   naslovnica |  Riznica |  dokumentacija |   
Josip Eugen Tomić [1895], Za kralja – za dom: historička pripoviest iz XVIII. vieka; Dio drugi. (Žrtve zablude.) (Naklade "Matice hrvatske", Zagreb), 439 pp. [broj pojavnica] [Tomic_ZaKralja].
page prethodnih

page sljedećih

-- 188 --

salonski hod, naklone na plesu, u družtvu, na ulici, učio je dapače kako se prati dama do glasovira, na plesu do svoga mjesta itd.

Mnogi zapamtiše i sačuvaše ta pravila do groba, dočim su ih drugi na pol zaboravili i radili „polag navade stare“.

Sada, kada su bili naučili tako izvrstno plesati, kada ih je francezki meštar u bolje načine obćenja onako liepo uputio i ugladio ih, bila bi prava šteta, da oni to u više prilika javno ne pokažu, osobito pred carskimi častnici, a najviše pred njihovim vrhovnim zapovjednikom, generalom de Vins, Francezom po porieklu, koji se je višeput pred domaćima velikašima izjavio, kako je žalostno, da mladji hrvatski naraštaj nema ni najpotrebitije sposobnosti za finiji družtveni život. Sada su mu kadri pokazati, da su se okolnosti i u tom pogledu promienile i da će gospodin general biti jamačno s njima podpuno zadovoljan, kada ih na prvom plesu vidi.

Mladji sviet je zaključio, a stariji je morao slušati i brinuti se za to, da bude što više sjajnih plesova i plesnih zabava ovih poklada. Biskup Galjuf vrlo je mio i galantan velikaš, on će, ako ga umole, s drage volje dati jedan, ili makar dva sjajna plesa u svom biskupskom gradu. Velikaši, koji imadu svoje palače u Zagrebu, kao: Oršić, Erdödy, Magdalenić, Vojkffy, Drašković, Patačić, Sermage i drugi, pa ugledniji plemići Paravić, Raffay, Marković, koji su takodjer imali liepe palače u gornjem gradu, gradjene kao većina tih palača na starih gradskih bedemih, ne će jamačno zaostati za biskupom te će i oni u svojih dvorih dati ili sjajni ples, ili prirediti plesnu zabavu za uži krug.

Od bana nisu mogli nikakove žrtve očekivati.

page prethodnih

page sljedećih


Josip Eugen Tomić [1895], Za kralja – za dom: historička pripoviest iz XVIII. vieka; Dio drugi. (Žrtve zablude.) (Naklade "Matice hrvatske", Zagreb), 439 pp. [broj pojavnica] [Tomic_ZaKralja].

© 2006-2009 Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje

Powered by PhiloLogic
i doprinosi D. Ćavara