Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje
  Dobro došli na stranice Hrvatskoga jezičnog korpusa   English
   naslovnica |  Riznica |  dokumentacija |   
Mira Vučetić [1935], Kuharica zagrebačke domaćinske škole (Vlastita naklada, Zagreb), 228 pp. [broj pojavnica] [Vucetic_Kuharica].
page prethodnih

page sljedećih

-- 15 --

Ovakvih bi se primjera moglo vrlo mnogo nabrojiti, pa će svaka domaćica brižno paziti na sve ove na oko sitnice, jer će samo tako moći uspijevati.

Mnoga domaćica misli, ako stavi od pojedinog materijala obilno u hranu, da će tim jelo dobiti na valjanosti i tečnosti. Nije tako. Ako je jelo premasno ili preslatko, ako je u njemu više vrhnja ili kojega drugog pridodatka, nego što treba, jelo nesamo što nije ništa na tečnosti i dobroti dobilo, već je naprotiv izgubilo, a k tomu je utrošeno više za nj no što je trebalo.

Da neiskusna domaćica ne troši ni premalo ni previše materijala, dobro je, da u početku, dok si iskustvom ne steče praksu, važe svaku stvar prije upotrebe. Na prvi mah i upočetku činit će joj se to možda nezgodno, no kad uvidi, koliko koristi ima od toga, činit će to rado, i ne će joj biti žao vremena ni truda. Domaćica, koja štedi i vrijeme kod kuhanja, priredit će si prije kuhanja sav materijal, štojoj je za cio ručak potreban, pa će redom nesmetano raditi, a da ne će izgubiti ni časka vremena s onim postepenim naknadnim donašanjem potrebnih stvari. Pogotovo joj se ne smije dogoditi, da za vrijeme rada u kuhinji opazi, da nema ovog ili onog kod kuće, i da ili mora sama, ili da šalje kućnu pomoćnicu po nekoliko puta nepotrebno u dućan.— Većinu živežnih namirnica treba da valjana domaćica nabavi prvoga u mjesecu, te da o toj zalihi vodi računa baš tako, kao što vodi račun o novcu, koji svaki dan izdaje. Količinu svih namirnica nabavit će prema broju osoba, a vodeći točno račun o dnevnom izdatku ovih namirnica, moći će taj kvantum drugi mjesec još točnije ustanoviti. Pod neophodno potrebnom zalihom razumijevamo: mast, brašno, sol, šećer, kavu, čaj, rižu, ocat, ulje, krupicu, papar, papriku, kumin, a u imućnijim prilikama dopunja se ta zaliha i drugim živežnim namirnicama kao bademom, čokoladom i t. d. U gradovima nije potrebno, da si ove živežne namirnice nabavljamo u većim količinama, no što znamo, da ćemo u mjesec dana potrošiti.— Mast ćemo si svakako kod kuće sami topiti, jer ćemo tako dobiti nesamo bolju mast po kvaliteti, već i izdašniju, a k tome ćemo imati čvarke, koje možemo upotrijebiti ili za začin ili kako drukčije. Želimo li si spremiti masti za čitavu godinu, kao što to mnogi rade, učinit ćemo to izmedju Martinja i Svijećnice, jer su onda svinje najmasnije i najbolje.

Imamo li veću zalihu brašna, moramo ga držati na suhomu mjestu i češće ga promiješati, da nam se ne pokvari.

U većim kućanstvima, gdje se mlijeko kupuje u većoj količini, može se uvijek prištediti malo slatkog ili kiselog vrhnja.



page prethodnih

page sljedećih


Mira Vučetić [1935], Kuharica zagrebačke domaćinske škole (Vlastita naklada, Zagreb), 228 pp. [broj pojavnica] [Vucetic_Kuharica].

© 2006-2009 Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje

Powered by PhiloLogic
i doprinosi D. Ćavara