Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje
  Dobro došli na stranice Hrvatskoga jezičnog korpusa   English
   naslovnica |  Riznica |  dokumentacija |   
Duško Mardešić i suradnici [2000], Pedijatrija (Školska knjiga, Zagreb), 1166 pp. [broj pojavnica] [Mardesic_Pedijatrija].
page prethodnih

page sljedećih

-- 627 --

većeg obroka (doručak, ručak, večera), a katkad i prije užine. Ovako provođena terapija omogućava bolesniku mnogo veća odstupanja od svakodnevnog stila i ritma života. Valja međutim naglasiti da od bolesnika zahtijeva vrlo dobro poznavanje bolesti, kako bi temeljem mjerenja koncentracija glukoze u krvi prije svakog obroka, saznanja o veličini obroka (posebice sadržaja ugljikohidrata) te očekivane tjelesne aktivnosti sam odredio potrebnu dozu inzulina. Pri određivanju doze inzulina važno je imati na umu da nerijetko postoje vrlo velike varijacije među osobama iste životne dobi i tjelesne težine s obzirom na način, brzinu i dužinu djelovanja inzulina.

18.10.5.2. Dijeta

Prehrana dijabetičnog djeteta mora biti takva da uz održavanje normalne težine omogući normalan rast i razvoj djeteta. To je zapravo normalna, ali kontrolirana i ravnomjerno raspoređena prehrana za dijete određene dobi, s time da se izbjegavaju koncentrirani monosaharidi i disaharidi (šećer) u obliku slatkiša kao što su bomboni, čokolada, kolači, slatka pića i slatko voće. Broj potrebnih kalorija može se očitati iz postojećih tablica ili izračunati prema jednoj od jednostavnih formula:• kilokalorije na dan = 1000 + (100 x dob u godinama)

ili

• kilokalorije na kg tjelesne težine na dan

= 90 - (3 x dob u godinama);

Primjer za dijete od 6 godina koje je ima težinu od 22 kg:
• po prvoj formuli: kcal/dan = 1000 + (100 x 6) = 1600 kcal;
• po drugoj formuli: kcal/kg na dan = 90 - (3 x 6) = 72 kcal/kg na dan; 72 kcal/kg na dan x 22 kg = 1584 kcal/dan
Što se tiče planiranja obroka koje se provodi uz pomoć dijetetičara najpogodnijima su se pokazale upute i tablice koje je objavila Američka udruga za dijabetes pod naslovom: Planiranje obroka s popisom za međusobnu zamjenu namirnica (tzv. ADA-tablice koje se rabe i u nas). U ovom sistemu namirnice su podijeljene prema sastavu u 6 skupina:
mlijeko i zamjene,
povrće A i B i zamjene,
voće i zamjene,
kruh i zamjene,
meso i zamjene,
masnoće i zamjene.

U svakoj od skupina navedene su količine različitih namirnica koje sadržavaju približno jednake količine ugljikohidrata, masti, bjelančevina i kalorija. Budući da u danim količinama imaju jednaku hranjivu vrijednost, namirnice iz iste skupine mogu se po želji slobodno međusobno zamjenjivati.

Dijeta je obično sastavljena tako da sadržava oko 15% energetskih izvora iz bjelančevina, 50 - 55% iz ugljikohidrata i 30 - 35% iz masti. Uz tri glavna obroka (zajutrak, ručak i večera) dijete dobije još dva do tri manja obroka (oko 10, 17 i 21 sat), s time da se obroci nastoje uzimati svaki dan u približno isto vrijeme. Prije napornijeg rada ili tjelovježbe preporučuje se uzimanje dopunskog obroka (obično 10-15 g ugljikohidrata).6

18.10.5.3. Tjelesna aktivnost

Tjelesna je aktivnost jedna od vrlo vrijednih mjera u liječenju i regulaciji šećerne bolesti, pa se stoga i potiče u djece dijabetičara. Ona pomaže u prvom redu da se uz pomoć inzulina glukoza brže i lakše iskorištava u stanicama i iskoristi za energetske potrebe. To je posebno korisno nakon uzimanja većih obroka, jer se na taj način sprječava nagli porast koncentracije glukoze u krvi. Tjelesna aktivnost koja je u skladu s dobi, spolom i mogućnostima bolesnika važna je ne samo za njegovo tjelesno već i psihičko zdravlje.

Kod planiranja tjelesne aktivnosti preporuča se da: 1. Ako je moguće, bude svakoga dana približno jednake jačine i da se provodi u približno slično vrijeme. 2. Ako se radi o tjelesnoj

page prethodnih

page sljedećih


Duško Mardešić i suradnici [2000], Pedijatrija (Školska knjiga, Zagreb), 1166 pp. [broj pojavnica] [Mardesic_Pedijatrija].

© 2006-2009 Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje

Powered by PhiloLogic
i doprinosi D. Ćavara