Welcome to the Croatian Language Corpus   Croatian
   home |  Riznica |  documentation |   
Mirko Zgaga — Ivo Gropuzzo [1952], Kroz visoke planine. Priručnik za planinare i alpiniste (Sportska stručna biblioteka, Zagreb), 308 pp. [word count] [Zgaga-Gropuzzo_Planine].
Previous page

Next page

-- 126 --

zimi) s toplom strujom morskog zraka. Tako nastaje sekundama ciklona nad Đenovskim zaljevom. Ona kreće prema istoku, te nam obično donosi kišu.

Da bismo u pojedinom slučaju znali kakvo je stanje zračnih masa, gdje se nalaze i kamo se kreću ciklone i anticiklone, te da bismo na osnovu toga mogli stvoriti zaključke o budućim vremenskim prilikama, moramo prije odlaska na put u planine pratiti meteorološke izvještaje, koje možemo svakodnevno slušati preko radija ili čitati u novinama. Oni se sastavljaju na osnovu podataka promatranja mnogobrojnih meteoroloških stanica i opservatorija, razasutih gotovo po svim krajevima svijeta.

Međutim, ako uzmemo u obzir veoma veliku brzinu kretanja ciklona i anticiklona, te razne druge činioce koji utječu na njihovo stvaranje odnosno nestajanje, ne smije nam biti čudno, ako vremenske prilike i pojave koje su najavljene u meteorološkom izvještaju dođu ranije, ako zakasne ili možda uopće izostanu. Stoga je najsigurnije, da prije polaska na veće ture pratimo izvještaje i pretskazivanja više radiostanica, kako bismo mogli, uspoređujući ih, stvoriti što ispravniju sliku o stanju atmosfere i o prilikama koje možemo očekivati.

Kad se jednom nalazimo u planinama, ne ćemo više moći pratiti meteorološke izvještaje, nego ćemo morati stvarati zaključke na osnovu pojava i podataka koje možemo sami zapažati i mjeriti. Sve su naime vremenske pojave povezane uglavnom s različitim stanjem i promjenama tlaka, temperature i vlage zraka. Ako tome dodamo još stanje naoblake i ostale pojave posve lokalnog značaja, možemo s priličnom sigurnošću predvidjeti vremenske prilike. Razumljivo je, da takvu prognozu možemo protegnuti samo na najkraće vremensko razdoblje (1—2 dana). U nastavku izlaganja donosimo nekoliko praktičnih uputa za pretskazivanje vremena na osnovu stanja i promjena tlaka i raznih drugih znakova.

Znakovi lijepog vremena. Općeniti je predznak lijepog vremena visoki tlak preko 760 mm žive, reduciran na morsku površinu.

Pod srednjim tlakom razumijevamo tlak od 760 mm žive na morskoj površini. Kako s povećanjem visine tlak pada, to će na većoj nadmorskoj visini biti srednji tlak niži (u Zagrebu na pr. 748 mm). Stoga, ako želimo ustanoviti stanje tlaka nad nekim krajem, moramo uzeti u obzir i nadmorsku visinu toga kraja. Tu se možemo poslužiti činjenicom, da približno na svakih 10 metara povećanja nadmorske visine opada tlak za 1 mm stupca žive.



Previous page

Next page


Mirko Zgaga — Ivo Gropuzzo [1952], Kroz visoke planine. Priručnik za planinare i alpiniste (Sportska stručna biblioteka, Zagreb), 308 pp. [word count] [Zgaga-Gropuzzo_Planine].

© 2006-2009 by the Institute of Croatian Language and Linguistics

Powered by PhiloLogic
with extensions by D. Ćavar