Welcome to the Croatian Language Corpus   Croatian
   home |  Riznica |  documentation |   
Duško Mardešić i suradnici [2000], Pedijatrija (Školska knjiga, Zagreb), 1166 pp. [word count] [Mardesic_Pedijatrija].
Previous page

Next page

-- 272 --

i sitne bombone jer ih ono može aspirirati ili kao strano tijelo ugurati u nos ili uho.

Djeca u pubertetu i adolescenti ponovno doživljavaju ubrzan rast, kod djevojaka nastupa menstruacija, povećava se fizička aktivnost, tako da potrebe za hranom postaju veće. Posebno su veliki zahtjevi organizma za kalcijem, željezom i vitaminima. Ova djeca trebaju već sama poznavati pravila zdrave prehrane i provoditi je. Zbog različitih osobnih, obiteljskih ili društvenih razloga ona često biraju razne niskokalorijeske dijete koje pružaju nedovoljno energije i uzrokom su manjka željeza, kalcija i vitamina. Adolescenti često preskaču glavne obroke i jedu na brzinu male zakuske, posebno tzv. brzu hranu (fast food). Roditelji trebaju uočiti takve probleme, pokušati uvesti zdravu prehranu, a ako ne uspijevaju, osigurati barem medikamentnu dopunu željezom, kalcijem i vitaminima u tom razdoblju.

8.6. ALTERNATIVNA PREHRANA

U naše se vrijeme sve veći broj ljudi priklanja tzv. alternativnoj prehrani. Pod tim nazivom označavamo danas razne oblike prehrane koji odstupaju od standardnih normi prehrane na području Europe. Najčešći oblik alternativne prehrane je vegetarijanska prehrana u kojoj se djelomično ili potpuno izostavljaju namirnice životinjskog podrijetla. Postoje razne varijante vegetarijanske prehrane: ovo-vegetarijanska, lakto-vegetarijanska, ovo-lakto-vegetarijanska i strogo vegetarijanska ili veganska prehrana.

Najveći rizik za dijete (i roditelje) jest veganska i makrobiotska prehrana koje apsolutno isključuju bilo kakvu hranu animalnog podrijetla, a stroga makrobiotika samo žitarice.

Bjelančevine biljnog podrijetla imaju manju biološku vrijednost od bjelančevina animalnog podrijetla. Potrebno je veliko znanje i snalažljivost u miješanju raznih vrsta biljne hrane da se postigne zadovoljavajući kvantitativni i kvalitativni unos svih esencijalnih aminokiselina, a uz to i znatno veći volumen hrane koji dojenče obično uopće ne može konzumirati. Stoga dojenčad može zaostajati u rastu i imati hipoproteinemiju. Mnogo fitata i oksalata u biljnoj hrani ometa resorpciju kalcija i željeza i može dovesti do rahitisa pa i tetanije te sideropenije.

Djeca na veganskoj prehrani pokazuju često znakove manjka vitamina B12, kao što su megaloblastična anemija, metilmalonska acidurija i neurološke smetnje.

Veganska prehrana i makrobiotika za dojenče i malo dijete opasno su insuficijentna prehrana i roditelje treba uvjeriti da je ne provode.

Kod drugih oblika vegetarijanstva, gdje se ipak daju neke animalne namirnice (jaje, mlijeko i mliječni proizvodi ili oboje), rizik deficitarnosti prehrane je obično manji, ali i tu uvijek postoje opasnosti od hipoproteinemije, manjka kalcija, željeza, kobalamina i minerala.

U djece koja su na vegetarijanskoj prehrani treba paziti na energetski i proteinski unos te na deficit esencijalnih masnih kiselina, kalcija, željeza, vitamina (posebno B12 i D) i minerala. Treba savjetovati dojenje (uz pažljivo vođenje prehrane dojilje!) ili industrijske pripravke soje za dojenčad koji su obogaćeni metioninom. U dohrani treba poticati uporabu raznih vrsta biljne hrane kako bi se povećala biološka vrijednost njihovih bjelančevina, biljna ulja kao izvor esencijalnih masnih kiselina te dodavanje pripravaka vitamina D, B12, željeza i kalcija.3

8.7. TEŠKOĆE PREHRANE DOJENČADI

8.7.1. Regurgitacija (bljuckanje), ruminacija i povraćanje

Regurgitacija (bljuckanje) jest vraćanje manjih količina progutane hrane za vrijeme ili neposredno nakon hranjenja. Vrlo je česta i najčešće benigna pojava u prvih 6 mjeseci života.

Povraćanje je obilnije ispražnjavanje želuca (ili nižih dijelova probavnog sustava) koje se događa obično određeno vrijeme nakon hranjenja. Uzrok mogu biti razni poremećaji, bezazleni i ozbiljni, koje treba istražiti (vidi

Previous page

Next page


Duško Mardešić i suradnici [2000], Pedijatrija (Školska knjiga, Zagreb), 1166 pp. [word count] [Mardesic_Pedijatrija].

© 2006-2009 by the Institute of Croatian Language and Linguistics

Powered by PhiloLogic
with extensions by D. Ćavar