Welcome to the Croatian Language Corpus   Croatian
   home |  Riznica |  documentation |   
Douglas A. Skoog, Donald M. West, F. James Holler [n.d.], Osnove analitičke kemije () [word count] [Skoog_Osnove_analiticke_kemije].
Previous page

Next page

-- 635 --

vrijeme je reda veličine 2-4 ms. Stoga se primjenom tehnike uz zaustavljanje protoka mogu ispitivati reakcije prvog i pseudoprvog reda sa τ ≈ 25 ms (k ≈ 40 s⁻¹).

Ventil C se otvori kada je reakcija potpuna, pri čemu se spuštanjem stapa i štrcaljke za zaustavljanje postiže njezino pražnjenje (siva strelica). Ventil C se tada zatvori, a ventili A i B se otvore, te se pogonski mehanizam spušta da bi se pogonske štrcaljke napunile otopinama (crne strelice). U tom je stupnju aparatura spremna za ponavljanje još jednog postupka uz zaustavljanje protoka. Aparatura se može nadzirati mikrokompjutorom, koji može također skupljati i analizirati podatke reakcijskih brzina. Miješanje uz zaustavljanje protoka primijenjeno je za temeljna istraživanja brzih reakcija i za rutinska kinetička određivanja uzoraka koji podliježu brzim reakcijama. Temelji tekućinske dinamike koji omogućuju miješanje uz zaustavljanje protoka i mogućnosti baratanja tekućinama u ovoj i u drugim sličnim aparaturama iskorišteni su u mnogim industrijskim i kliničkim laboratorijima za automatsko miješanje otopina i mjerenje koncentracije uzoraka.

Uređaj za miješanje uz zaustavljanje protoka za praćenje brzih reakcija

25B-2. Vrste kinetičkih metoda

Kinetičke se metode dijele prema vrsti odnosa koji postoji između mjerene veličine i koncentracije uzorka.

Diferencijalna metoda

U diferencijalnoj se metodi koncentracije računaju iz brzina reakcija pomoću diferencijalnog oblika izraza za brzinu. Brzine se određuju mjerenjem nagiba krivulje koja opisuje koncentraciju analita ili produkta kao funkciju vremena reakcije. To se može objasniti uvrštenjem [A]t iz jednadžbe 25-7. na mjesto [A] u jednadžbi 25-4.:

formula

Osim toga, brzina se može izraziti pomoću koncentracije produkta, čime se dobiva

formula

Jednadžbe 25-25. i 25-26. prikazuju ovisnost brzine o k, t i kao najvažnije, [A]₀ početnoj koncentraciji analita. Pri bilo kojemu određenom vremenu t faktor ke-ktje konstanta, te je brzina razmjerna početnoj koncentraciji analita.



Previous page

Next page


Douglas A. Skoog, Donald M. West, F. James Holler [n.d.], Osnove analitičke kemije () [word count] [Skoog_Osnove_analiticke_kemije].

© 2006-2009 by the Institute of Croatian Language and Linguistics

Powered by PhiloLogic
with extensions by D. Ćavar