Welcome to the Croatian Language Corpus   Croatian
   home |  Riznica |  documentation |   
Douglas A. Skoog, Donald M. West, F. James Holler [n.d.], Osnove analitičke kemije () [word count] [Skoog_Osnove_analiticke_kemije].
Previous page

Next page

-- 628 --

formula

Pritom je k₁konstanta brzine drugog reda za polaznu reakciju, a k₋₁konstanta brzine prvog reda za povratnu reakciju. Pri izvođenju te jednadžbe pretpostavljeno je, radi jednostavnosti, nastajanje samo jednog produkta. Međutim, mogu se opisati i mnogo složeniji primjeri.[ERROR: no reftable :]

J. H. Espenson, Chemical Kinetics and Reaction Mechanisms, str. 42-48, New York: McGraw-Hill, 1981.

Ako se uvjeti održavaju takvima da su A₋₁ i/ili [P] relativno mali, brzina povratne reakcije je zanemariva, a vrlo mala pogreška se uvodi pretpostavkom o ponašanju prema pseudoprvom redu.

Enzimi služe kao visoko selektivni analitički reagensi.

Vrsta na koju enzim djeluje naziva se supstratom.

25A-4. Katalizirane reakcije

Katalizirane reakcije, osobito one u kojima enzimi služe kao katalizatori, široko se primjenjuju za određivanje različitih bioloških i biokemijskih vrsta te niza anorganskih kationa i aniona. Stoga su enzimski katalizirane reakcije upotrijebljene za ilustraciju katalitičkih zakona brzine. Prikazano je i kako se ti zakoni brzine mogu pretvoriti u relativno jednostavne algebarske izraze, kao što je jednadžba pseudoprvog reda (jedn. 25-12). Takvi se pojednostavnjeni odnosi tada mogu primijeniti u analitičke svrhe.

Enzimski katalizirane reakcije

Enzimi su molekule velikih molekularnih masa koje kataliziraju biološki i biomedicinski važne reakcije. Zbog visokog stupnja selektivnosti, osobito su primjenjivi kao analitički reagensi. Kao posljedica toga, često se primjenjuju za određivanje molekula s kojima se spajaju kada djeluju kao katalizatori. Takve se molekule nazivaju supstratima. Osim određivanja supstrata, enzimski katalizirane reakcije se primjenjuju za određivanje aktivatora, inhibitora i, dakako, enzima. Ponašanje velikog broja enzima u skladu je s općenitim mehanizmom.

formula

U toj jednadžbi enzim E reagira reverzibilno sa supstratom S i daje kompleks enzim-supstrat, ES; taj se kompleks tada nepovratno razara te tvori produkte i obnovljeni enzim. Zakon brzine tog mehanizma pretpostavlja jedan od dva oblika, ovisno o relativnim brzinama dvaju koraka. Kada je drugi korak mnogo sporiji od prvoga (1. primjer), reaktanti i ES uglavnom postižu ravnotežu. Tada drugi korak određuje ukupnu brzinu i zato se naziva korakom koji određuje brzinu. Međutim, kada su brzine dvaju koraka usporedive po veličini (2. primjer), ES se razgrađuje tako brzo kao što nastaje, te se može pretpostaviti da je njegova koncentracija mala i relativno stalna za vrijeme tijeka skoro cijele reakcije. U dva će sljedeća

Previous page

Next page


Douglas A. Skoog, Donald M. West, F. James Holler [n.d.], Osnove analitičke kemije () [word count] [Skoog_Osnove_analiticke_kemije].

© 2006-2009 by the Institute of Croatian Language and Linguistics

Powered by PhiloLogic
with extensions by D. Ćavar