Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje
  Dobro došli na stranice Hrvatskoga jezičnog korpusa   English
   naslovnica |  Riznica |  dokumentacija |   
Henrik Sienkiewicz [1898], Pripoviesti (Matica hrvatska, Zagreb), 247 pp. [broj pojavnica] [Sienkiewicz_Pripoviesti].
page prethodnih

page sljedećih

-- 210 --

doznačene svote za kancelarijske troškove upisivao u knjige, a druga je polovica bila odredjena za „nepredvidjene izdatke“, koji su mogli zadesiti pisara, načelnika i odbornika Bezjaka.

Napokon se pristupilo k rješavanju kaznenih stvari; u povodu toga bi naloženo podvorniku, neka izvede uznike i neka ih stavi pred sud. Ne treba dodavati, da je u obćini Šupljoj Glavi bio uveden najnoviji i prema zahtjevima civilizacije najsgodniji sustav pojedinačkog zatvora. Neka o tome ni zli jezici ne posumnjaju. I danas se još svatko može uvjeriti, da se u načelnikovu svinjcu u šupljoj Glavi nalaze četiri pregradka. Uznici su tu osamljeni sjedjeli u družtvu sa životinjama, o kojim neka „Zoologija za uporabu omladine“ veli: „Svinja, životinja s pravom ovako nazvana poradi svoje nečistoće itd.“, a kojima je priroda bezuslovno uzkratila rogove, što i opet samo može služiti u potvrdu njihovoj shodnosti. Tako su uznici sjedjeli u pregradcima sve u družtvu, za koje znamo, da ih nije moglo smetati u njihovim razmatranjima, u razmišljanju o počinjenom zlu i u odlukama, da će se u buduće popraviti.

Podvornik podje dakle bezodvlačno do tog zatvora na pregradke, te iz njegovih priekleta dovede pred sud ne dva već izrično dvoje uznika, pa će sad čitalac lako uvidjeti, o kako delikatnim i psiholožki duboko zapletenim slučajevima imao je Šupljoglavski sud da sudi. I doista, parba je bila veoma delikatna. Neki Romeo, inače zvan Valent Macan, i neka Julija, inače zvana Bara Žabica, služili su zajedno u nekoga gazde: on je bio sluga a ona služkinja. Pa čemu da tajimo: voljeli se i niesu mogli jedno bez drugoga da živu, kao što ni Tiburcije bez Žužaline. No domala zavrže se ljubomor izmedju Romea i Julije, jer je ova jednom vidjela Romea u usrdnom razgovoru s Janjom, služavkom iz dvora. Od toga doba nesretna je Julija samo vrebala na dobru sgodu. Pa kad se je Romeo jednoga dana, kako je Julija mislila,

page prethodnih

page sljedećih


Henrik Sienkiewicz [1898], Pripoviesti (Matica hrvatska, Zagreb), 247 pp. [broj pojavnica] [Sienkiewicz_Pripoviesti].

© 2006-2009 Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje

Powered by PhiloLogic
i doprinosi D. Ćavara